Változás...

Hogyan változzak, ha az elhatározás megszületett?

Friss topikok

  • csilimami: Kedves mókuslányka! Nagyon el tetszik hanyagolni a blogot és ezzel a blog olvasóit is. Ezt érdemel... (2011.08.15. 08:12) Energia levezetésnek
  • mokuslanyka: @csilimami: őőőő??? Mit tudnék csinálni a férjeddel és a gyerekeiddel?? Esetleg Ervinnel beiratko... (2011.08.04. 22:02) Dupláztam
  • csilimami: Elmentél végül tornázni? Mert ha nem, akkor egy hétig nem találkozunk az biztos. (2011.08.02. 21:41) Gym or not gym??
  • csilimami: Biztosan lesz olyan. Az első 1-2 hét nehéz és utána már Te fogsz csodálkozni hogy a boltban a polc... (2011.07.28. 22:15) Nehéz nap

Címkék

2011.07.24. 23:30 mokuslanyka

A döntés okai

Címkék: kiindulás

 

Az utolsó csepp a pohárban, aminek eredményeképp az elhatározásból akarat lett, egy fiú szeretete. A két legjobb barátnő, akik évek óta hallgatják a nyavalygásaimat a testemmel kapcsolatban, akik mindig támogatnak, segítenek és szeretgetnek. Valamint a saját magammal szembeni elégedetlenség.

A kiindulási helyzet:

     Lelki okok: nagyon hosszú ideje annak már, hogy nem foglalkozom önmagammal. Sok minden miatt alakult ez így ki, de az én nemtörődömségem is nagyban elősegítette ezt. Folyamatosan önértékelési gondokkal küzdök/küzdöttem. Világ életemben kövér gyereknek, később embernek voltam elkönyvelve. Ha visszanézem a fényképeket, akkor megdöbbenve látom, hogy ez nem is volt igaz. Végül a kimondott szónak ereje lett és tényleg kövér lettem. Orvosilag kifejezve: kórosan elhízott. Hogy miért pont most állok neki? Úgy érzem, most vagyok elég erős hozzá. Isten jelen van az életemben és sikerült lelki határokat húznom. Talán erre volt a legnagyobb szükségem, hogy megvédjem magam és ne tudjanak lelkileg terrorizálni. Ahhoz, hogy életmódot tudjak váltani és hogy a fejemben egy kis pöcköt át tudjak kapcsolni, kellett a lelki megerősödés. 

    Asztma és allergia: két éves korom óta van az életemben jelen ez a két betegség. Talán az igazi kérdés az lenne, hogy ebben a népbetegségben ki nem szenved. Az asztma a légutak idült gyulladással járó betegsége, jellemző rá a különböző anyagokkal szembeni fokozott válaszkészség. Ez a fokozott válaszkészség a hörgők izomzatának görcsében, a kislégúti váladékképződésben és a gyulladásos sejtszaporulatban nyilvánul meg. Ami folyamatos nehézlégzéssel, sípolással, szorító mellkasi érzéssel és köhögéssel jár. Az allergia egyfajta túlérzékenység a környezettel szemben. Az hiszem, ezt alátámasztja, hogy az allergiás megbetegedésben szenvedők száma, egyre csak nő. Ennek több oka is lehet, de talán a legfontosabb, hogy az emberi szervezet ellenálló képessége csökken, a természetbe juttatott káros anyagok mennyisége, pedig egyre csak növekszik. Azt hiszem én szerencsésnek mondhatom magam, mert sok más beteggel szemben, se étel, se gyógyszer allergiám nincs. Egyszerűen csak nem bírom a túl természetes dolgokat, úgy mint a növényeket és az állatokat. Bár meglepő változásra lettem figyelmes. Jelenleg egy házban élek egy macskával. A Prick tesztek során a macskára voltam a legallergiásabb. Annyira, hogy sokszor nem tudtam olyan helyen meglenni, ahol macska volt. Nem kellett hozzá érnem, egyszerűen csak be kellett mennem a helyiségbe, ahol előzőleg volt a cat. Február óta lakom együtt egy négylábú kis szőrgombóccal. Legnagyobb döbbenetemre, ettől a macskától nincs semmi bajom. (Persze nem szeretgetjük egymást. Kaját adok neki, de nem hagyom, hogy a lábamhoz dörgölőzzön!) Szóval érdekes. Egyébként mióta Angliában élek (lassan 3 éve), azt vettem észre, hogy teljesen tünetmentes vagyok. A nyár eleji szénanáthám is semmivé lett. 

     Fül-orr-gége: talán az asztma hatására, vagy lehet, hogy ez csak egy hajlam, de elég érzékeny az arcüregem. Sőt még házi állatom is van :) Van egy polipom, illetve tartozik hozzá egy orrsövényferdülés. A fül-orr-gégészem a lelkemre kötötte, hogy soha se engedjem meg, hogy megműtsék (never ever), mert olyan helyen vannak, ahol egy beavatkozással több kárt okoznának, mint hasznot. És igen!! Nem szeretem a légkondit!! 

     PCO szindróma: ha őszinte akarok lenni, akkor ez a legfájóbb pont. Mielőtt kiköltöztem Angliába, azelőtt derült ki, hogy megnyertem ezt a betegséget. A részletes leírását a webbeteg.hu oldalról idézem:

A PCOS egy mozaikszó, jelentése policisztás ovárium (petefészek) szindróma, vagy ahogyan szerzői névvel jelölik: Stein-Leventhal szindróma. Bár az elnevezés csak a petefészekre utal, valójában igen összetett, több szervet érintő betegségről van szó.

Az elnevezés azért csalóka, mert az összetett betegségnek csak egyetlen tünetére, a petefészek elváltozására utal, de fontos tudni, hogy e mellett számos egyéb panasz jelentkezhet a PCOS-ban szenvedő nőknél.

Bár a betegség nevét a petefészek elváltozásáról kapta, alapvetően egy hormonális betegségről van szó, amelyre jellemző a férfi nemi hormonnak, az úgynevezett androgénnek a túlsúlya. Ez a hormon normál esetben is jelen van a női szervezetben, de túlzott mennyisége számos kellemetlen tünetet idéz elő a PCO-szindrómás nőkben.

http://www.webbeteg.hu/images/site/bullett.gif PCO-szindróma korai tünetei


1. Rendszertelen vagy hiányzó menzesz
2. Rendszertelen vagy hiányzó peteérés
3. Sok kis ciszta a petefészekben
4. Aknés, pattanásos bőr
5. Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy látens diabétesz
6. Terméketlenség
7. Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus)
8. Hajhullás, esetleg kopaszosodás
9. Súlyproblémák, elhízás

A jellemző panaszok egyike a fokozott szőrnövekedés, mely nem csak a végtagokon, hanem a mellkason és az arcon is jelentkezik. De szintén a túl sok férfi nemi hormonnak köszönhetően gyakran erősen pattanásos bőr és túlsúly jellemzi az érintett nőket.

Az "esztétikai" problémákon túl egyéb tünetek is jelentkeznek. A PCO-szindrómás nők jellemzően vérzészavarral küszködnek. Menstruációjuk a normálisnál sokkal ritkább, vagy egyáltalán nincs. A legtöbb nő emiatt keresi fel orvosát, és az alapos kivizsgálás során derül fény a betegségre.

Hosszabb távon problémát okozhat a meddőség is. A szindróma nevét adó petefészek elváltozás ugyanis úgy alakul ki, hogy a petefészkeken egy vastag, kéregszerű bevonat képződik. Ez a kéreg megakadályozza az érett pete kilökődését, a tüszőrepedést. Ez által lehetetlenné válik a megtermékenyülés.

A meg nem repedt tüszők maradványaiból alakulnak ki a folyadékot tartalmazó ciszták, ami az ultrahang vizsgálatkor a jellegzetes ún. policisztás ultrahang képet adja.

A betegség rendkívül változatosan zajlik. A számos lehetséges tünet közül nem mindenkinél alakul ki mindegyik. A menstruáció rendszertelensége, vagy teljes hiánya, az elhízás, az aknés bőr, a szőrösödés és a cisztás, esetleg megnagyobbodott petefészkek jelentik a PCOS klasszikus tüneteit, de emellett számos anyagcsere eltérés illetve kóros laborlelet is színesítheti a képet.

Ezek közé tartozik a lipid szintek emelkedése, illetve a szénhidrát anyagcsere kisiklása. Mivel a test szövetei érzéketlenek az inzulinra, ezért azt a szervezet egyre nagyobb mennyiségben termeli, ez pedig kezelés nélkül cukorbetegség kialakulásához vezethet. Mindemellett az egymást követő ovulációmentes ciklusok miatt az ösztrogén szint is folyamatosan magas, ami hosszú távon hajlamosít a méh- illetve az emlőrák kialakulására.

Hogyan derül ki, hogy PCO-szindrómám van?

http://www.webbeteg.hu/images/site/bullett.gif Ön tudta?


Egyes irodalmak szerint a fogamzóképes korú nők körében ez a leggyakrabban előforduló endokrin betegség. A nők e csoportjának egytizedét - óvatosabb becslések szerint 7-8 százalékát - érintheti.

Bár a férfi hormonok okozta külső "jelek" (túlsúly, szőrösödés, zsíros, pattanásos bőr) alapján is felmerülhetne a PCOS gyanúja, inkább az a jellemző, hogy vérzészavarral, esetleg fogamzási nehézséggel keresi meg a nő az orvosát.

A panaszok alapos kikérdezése, a vérvizsgálat, valamint hasi illetve hüvelyi ultrahang rendszerint elvezet a diagnózisig. A hormonszintekben (pl. LH- vagy luteinizáló hormon, férfi nemi hormon, stb.) általában nincsenek nagyon durva eltérések a normálishoz viszonyítva, sőt, ha valamelyik szintje jelenősen emelkedett, az a PCOS ellen szól.

Fontos tudni azt is, hogy bár az inzulinrezisztencia fennáll, kezdetben a vércukor szint nem feltétlenül tér el a normálistól, de az inzulin szint már emelkedett lehet. Ezért fontos, hogy a rutinszerű vércukormérésen túl az inzulin szintet is kontrollálja a vizsgáló orvos. A pontos diagnózishoz szükség van az ún. terheléses vércukormérésre, amikor is egy pohár cukros víz megivása után meghatározott időközönként vesznek vért a betegtől.

Milyen kezelési lehetőségek vannak jelenleg?

A PCO szindrómát ma még sajnos gyógyítani nem lehet, de megfelelő készítményekkel minden tünete megszüntethető, csökkenthető. A gyógyszeres kezelés célja egyrészt az inzulin rezisztencia kezelése, másrészt a férfihormonok hatásának kompenzálása, illetve a peteérés, tüszőrepedés elősegítése.

http://www.webbeteg.hu/images/site/bullett.gif Ön tudta?


A PCO-szindrómás nők hajlamosabbak a magasvérnyomásra és egyéb szív- és érrendszeri megbetegedésekre is.

Az inzulinrezisztencia kezelésére elsődlegesen acukorbetegek terápiájában is használt metformin hatóanyagú készítményeket ajánlják. Ez a gyógyszer általában pár hónap vagy fél év után kezdi kifejteni hatását. Jelentkezik az első spontán vérzés, szépül a bőr és megindul a fogyás.

Vannak azonban olyanok, akiknél a metformin szedése nem hozza meg a várt hatást, azaz nincsen ciklusuk fél év után sem, nem jön létre a terhesség. Esetükben további módszerek jönnek szóba. Ők kipróbálhatnak újabb generációs inzulinrezisztencia elleni gyógyszereket, pl. a glitazonokat is.

Azok a hölgyek, akik nem kívánnak teherbe esni, csökkenthetik tüneteiket bizonyos szájon át szedhető fogamzásgátlókkal is. A fogamzásgátló egyrészt csökkenti a méhnyálkahártya-ráknak (endometrium karcinóma) a magas ösztrogénszint miatti fokozott kockázatát, másrészt segít a férfihormonok szintjének csökkentésében is. A ciklus mesterségesen előidézhető ún. progeszteron származékokkal is, melyek szedése mellett rendszeres megvonásos vérzés jelentkezik.

Akik viszont teherbe kívánnak esni, azoknak a klomifen hatóanyagú készítményt javasolja az orvos. Ez nem hormon, hanem az agyalapi mirigy serkentésével aktivizálja a petefészket. Hátránya, hogy szedése alatt fokozott a veszélye egy nagyobb ciszta kialakulásának, szedését ezért ultrahangos megfigyeléssel kell követni. Ha a klomifen nem hatékony, egyéb olyan készítmények is kipróbálhatók, amelyek közvetlenül vagy közvetve a petefészket stimulálják.

A gyógyszeres terápia mellett egyre nagyobb teret kap az életmód változtatás is, mellyel a cél az, hogy a beteg megszabaduljon súlyfeleslegétől. Számos vizsgálat szerint ugyanis a PCO-szindrómában szenvedő nők egyharmadában a fogyás önmagában is képes a hormon egyensúly visszaállítására, így a peteérés, tüszőrepedés normalizálására, és segíthet az inzulinrezisztencia felszámolásában is.

(Debreczeni Anikó)                    Legutóbb frissült: 2010.12.21 05:17

 

 

Mérges vagyok magamra!! Nagyon nagyon!! Egyszerűbb volt a fejemet homokba dugni és nem foglalkozni ezzel. Ha belegondolok, hogy mennyivel előrébb lennék, ha két és fél évvel ezelőtt elkezdem ezt... De csak is magamat okolhatom!! Változni akarok!! Nagyon nagyon!! És bár erős az elhatározásom, szükségem van a segítségetekre, szeretetetekre, támogatásokra!!

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://azakaratereje.blog.hu/api/trackback/id/tr443103083

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása